Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zadania:

Komisja dyscyplinarna jest niezawisła w zakresie orzekania oraz niezależna od organów władzy publicznej i organów uczelni. Komisja dyscyplinarna samodzielnie ustala stan faktyczny i rozstrzyga zagadnienia prawne i nie jest związana rozstrzygnięciami innych organów stosujących prawo, z wyjątkiem prawomocnego skazującego wyroku sądu oraz opinii komisji do spraw etyki w nauce PAN (art. 278 ust. 7 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Komisja orzeka w sprawach nauczycieli akademickich podlegających odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie uchybiające obowiązkom nauczyciela akademickiego lub godności zawodu nauczycielskiego takie jak: popełnienie plagiatów, niewykonywanie poleceń służbowych przełożonych, utrudnianie prowadzenia postępowania wyjaśniającego, naruszenie dyscypliny finansowej, przyjęcie korzyści majątkowej czy też nienależyte postępowanie wobec studentów i innych nauczycieli akademickich.

Zgodnie z art. 278 ust. 1 w zw. z art. 279 ust. 1 pkt b) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478), w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji orzeka m.in. Komisja Dyscyplinarna przy Radzie w przypadku nauczyciela akademickiego: w stosunku do którego rzecznik dyscyplinarny wniósł o zastosowanie kary określonej w art. 276 ust. 1 pkt 4–8 ww. ustawy oraz wymienionego w art. 277 ust. 3 ww. ustawy.

Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z art. 142 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2183 z późn. zm.) i § 37 rozporządzenia Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych (Dz. U. poz. 1430) w zw. z art. 257 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669, z późn. zm.), orzeka w drugiej instancji i rozpoznaje odwołania od orzeczenia uczelnianej komisji dyscyplinarnej albo komisji dyscyplinarnej powołanej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, a ponadto, zgodnie z § 20 ww. rozporządzenia z 2014 r., rozpatruje zażalenia na postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego, wniesione przez uprawnione osoby.

Podstawa działania:

Zgodnie z art. 278 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Komisja Dyscyplinarna pochodzi z wyboru. Tryb wyboru i skład Komisji określa statut RGNiSW. Kadencja Komisji dyscyplinarnej trwa 4 lata i rozpoczyna się w dniu 1 stycznia.

Podstawą funkcjonowania są art. 275 – 306 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478) oraz rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższegow sprawie szczegółowego trybu prowadzenia mediacji, postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich, a także sposobu wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia z dnia 25 września 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1843).

Skład Komisji Dyscyplinarnej przy RGNiSW na kadencję 2025-2028

Komisja Dyscyplinarna przy RG liczy 62 członków, w skład której wchodzi: 51 nauczycieli akademickich, 8 studentów i 3 doktorantów.

prezydium


Przewodnicząca
prof. dr hab. Hanna Paluszkiewicz

Wiceprzewodniczący
dr hab. Radosław Giętkowski, prof. UG

Wiceprzewodniczący
dr hab. Andrzej Światłowski, prof. UJ

członkowie


dr hab. Barbara Bajor

dr hab. inż. Piotr Borowski

prof. dr hab. Elżbieta Brzezińska

dr hab. Konrad Burdziak

mgr Aleksandra Cader

prof. dr hab. Robert Cieśla

prof. dr. hab. Sławomir Cieślak

prof. dr hab. inż. Artur Ganczarski

dr hab. Anna Gerecka-Żołyńska

dr hab. Izabella Gil

prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic

prof. dr hab. Sabina Grabowska

prof. dr hab. Hubert Izdebski

dr hab. Joanna Jasińska

prof. dr hab. Przemysław Kaczmarek

prof. dr hab. Mirosław Karpiuk

dr hab. Magdalena Kochanowska

dr Jakub Kosowski

mgr Katarzyna Kowalik

dr Adam Kozień

dr hab. Krzysztof Koźmiński

dr Szymon Krajnik

prof. dr hab. Cezary Kulesza

dr. hab. Michał Kurowski

dr hab. inż. Jacek Kusznier

prof. dr hab. Roman Kwiecień

dr hab. Martyna Łaszewska-Hellriegel

dr hab. Dorota Łobos-Kotowska

dr hab. Aleksander Maziarz

mgr Jakub Mazur

prof. dr hab. Artur Mezglewski

prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski

mgr Przemysław Mroczkowski

prof. dr hab. Anna Musiała

prof. dr hab. inż. Andrzej Ożyhar

prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz

mgr Luiza Pietrzak

lic. Amelia Pioch

prof. dr hab. Agnieszka Piwowar

mgr inż. Marta Różycka

lic. Maria Skrzypczyńska-Zagajewska

prof. dr hab. Roman Sowiński

mgr Alicja Staszek

dr hab. Monika Szaraniec

prof. dr hab. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska

inż. Paweł Świniarski

dr hab. Monika Talarczyk

prof. dr hab. Monika Tomaszewska

dr hab. Dariusz Walencik

dr hab. Anna Wilk

dr hab. Grzegorz Wilk-Jakubowski

mgr Andrzej Zabłocki

prof. dr hab. Lidia Zacharko

dr Sylwia Zadworna

dr hab. Tomasz Zarębski

dr Maciej Zieliński

dr hab. Agnieszka Ziółkowska